Forum Przyrodnicze Fora PL Strona Główna

 Poznaj Polskę : SZYDŁOWIEC

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
efelinka




Dołączył: 14 Sie 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: szydlowiec

PostWysłany: Czw 14:00, 17 Sie 2006    Temat postu: Poznaj Polskę : SZYDŁOWIEC

Szydłowiec to miasto w woj. mazowieckim, w powiecie szydłowieckim,

Szydłowiec-kiedyś

Pośród rozlewisk rzeczki Korzeniówki, na dzisiejszym miejscu zamku, w średniowieczu istniał prawdopodobnie gród, który chronił przeprawę na lokalnym trakcie Końskie-Iłża, a w jego pobliżu wieś Szydłowiec. Właścicielami Szydłowca od co najmniej XIII w. byli przedstawiciele rodu Odrowążów.
W XV wieku Jakub i Sławko Szydłowieccy założyli osade targową, paręset metrów od pierwotnej wsi Szydłowiec, przy czym nowa osada stała się właściwym zaczątkiem dzisiejszego miasta.
Za Szydłowieckich i Radziwiłłów Szydłowiec zdobył bardzo duże znaczenie jako ośrodek handlu żelazem, wydobycia i obróbki tutejszego piaskowca, handlu wyrobami miejscowego rzemiosła i płodami rolnymi. Szydłowieckie targi, których na mocy królewskich przywilejów odbywało się kilka w roku, znane były w całej Polsce. W XVI wieku prężnie rozwijające się miasto było ośrodkiem osadnictwa włoskiego, szkockiego, żydowskiego i niemieckiego. Jednak w XVII wieku,miasto nękane licznymi epidemiami i wojnami szwedzkimi, znacznie podupadło.Pomimo wielu staranń miasto nigdy nie odzyskało znaczenia i dobrobytu, ktorym cieszyło sie przedtem.
Miasto zaczeło sie rozbudowywać po zakończeniu II wojny światowej, powstawały nowe szkoły, rozwinął się tradycyjny przemysł kamieniarski i grabarski,stworzono zaklady pracy i powołano spółdzielnie mieszkaniowe

Szydłowiec-dziś

Z racji swoich licznych zabytków Szydłowiec przyciąga wielu turystów. Jedną z zabytkowych budowli jest wczesnorenesansowy przepiekny zamek - jego zewnętrznej okazałości odpowiadały wnętrza wyposażone w bogate portale z miejscowego kamienia, polichromowane stropy kasetonowe, malowane fryzy, piece z wielobarwnych kafli i ozdobne posadzki. Zamek położony jest na sztucznej wyspie, otoczonej fosą, w samym środku malowniczego Parku Radziwiłłowskiego.
Pośrodku typowo średniowiecznego, rozległego rynku o rzucie prostokąta z charakterystycznymi uliczkami rozchodzącymi się z jego naroży usytuowany jest piękny, późnorenesansowy ratusz miejski wybudowany około roku 1629. Należy on do najbardziej okazałych i najcenniejszych zabytków budownictwa mieszczańskiego w Polsce. Wysoka attyka, wieża z zegarem i renesansowym hełmem, narożne wieżyczki nakryte kopułkami, czynią ratusz najbardziej charakterystyczną budowlą kojarzącą się z obrazem miasteczka.
Kolejna zabytkową budowla jest Kościoł pod wezwaniem św. Zygmunta. Późnogotycka bryła kościoła nie zapowiada wrażenia jakie czyni renesansowy wystrój wewnętrzny - bogato złocone ołtarze, nietypowy modrzewiowy strop i barwna polichromia przedstawiająca św. Zygmunta - króla. W prezbiterium na bocznej ścianie umieszczony jest przepiękny późnogotycki poliptyk, przedstawiający Wniebowzięcie NMP i sceny ewangeliczne, wykonany y 1509 roku w warsztatach krakowskich. Z szydłowieckiego kościoła pochodzi także unikalna rzeźba Jezusa Chrystusa na osiołku, znajdująca się od 1904 roku w krakowskim Muzeum Narodowym. Dziewiętnastowieczne organy o pięknym bogatym brzmieniu wykorzystywane są także do celów świeckich - koncerty.
Szydłowiec został okrzyknięty centrum kulturalnym wojewodztwa mazowieckiego. W miescie tym odbywa się wiele imprez: Przeglądy teatralne,Jarmark Piosenki Rozrywkowej,
Szydłowieckie Prezentacje Działań Alternatywnych
Nocne projekcje filmów na dziedzińcu zamku

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Przyrodnicze Fora PL Strona Główna -> --= Architektura =-- Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin